Virtualusis palikimas

Facebook paskyra po žmogaus mirties: kokių veiksmų imtis?

pexels-photo-607812Ar kada nors pagalvojote, kad šiais laikais po artimo žmogaus netekties gali tekti pasirūpinti ne tik jo fiziniu palikimu, bet ir tuo, kas liko internete – pavyzdžiui, socialinių tinklų paskyromis? Tikriausiai per pastaruosius kelis metus internete ne kartą teko skaityti straipsnius, istorijas ir diskusijas apie tai, kad žmogaus Facebook anketa lieka aktyvi po jo mirties. Kadangi Facebook socialiniu tinklu šiais laikais naudojasi bene kiekvienas asmuo, turintis prieigą prie interneto, ši tema šiandieninėje visuomenėje yra labai aktuali. Pateikiame pagrindinę informaciją apie tai, kaip elgtis ir kokių veiksmų imtis norint sutvarkyti mirusio žmogaus paskyrą.

 

Pašalinti mirusio žmogaus Facebook paskyrą – neįmanoma?

Gali pasirodyti keista, tačiau anksčiau Facebook kūrėjai nesuteikė galimybės ištrinti mirusio žmogaus paskyros. Vienintelis būdas, kuriuo buvo galima paskyrą ištrinti, buvo prisijungimas naudojantis unikaliais mirusiojo Facebook paskyros duomenimis, t.y. elektroniniu paštu ir slaptažodžiu. Kadangi tik retas žmogus žino savo draugų ar artimųjų Facebook paskyros duomenis, šis būdas ištrinti paskyrą galėjo būti įgyvendintas tik retu atveju ir kėlė itin daug diskusijų.

Facebook paskyra – testamento dalis

Turėti savo testamento vykdytoją – įprastas reiškinys, tačiau populiarėja ir internetinio testamento įpėdinių tendencija. Kiekvienas Facebook paskyros savininkas nustatymuose gali pasirinkti, kas po jo mirties gaus prieigą prie jo paskyros ir galės ja dalinai pasirūpinti. Priskyrus savo paskyrai atsakingą žmogų, jis apie tai bus informuotas elektroniniu laišku. Mirties atveju toks žmogus gali paskelbti įrašą mirusiojo paskyroje, tvarkyti pakvietimų į draugus užklausas, atnaujinti profilio ir viršelio nuotrauką bei paprašyti, kad Facebook administracija pašalintų mirusiojo paskyrą. Svarbu paminėti, kad tokio žmogaus teisės yra apribotos – jis negali skaityti žinučių, redaguoti ir ištrinti anksčiau paskelbtų įrašų ir nuotraukų, šalinti draugus iš mirusiojo paskyros, paskirti kitą už paskyrą atsakingą žmogų ir t.t.

Galimybė ištrinti arba deaktyvuoti paskyrą

Mirusiojo paskyros panaikinimu Facebook administracija gali pasirūpinti tik su ta sąlyga, kad pateiksite mirties faktą įrodantį dokumentą – mirties liudijimą. Jei šio dokumento neturite, kaip įrodymų Facebook pareikalaus mirusio asmens gimimo liudijimo, Jums suteikto įgaliojimo, testamento ir vieno iš šių mirties faktą patvirtinančių dokumentų: nekrologo arba atminimo kortelės.

Kreipiantis į Facebook administraciją galėsite pasirinkti, ar mirusiojo paskyrą norite ištrinti ar deaktyvuoti. Abiem atvejais paskyros informacija nebebus matoma viešai, paskyra taip pat nepasirodys paieškos sistemoje. Jei paskyrą nuspręsite deaktyvuoti, turėsite galimybę ją atkurti kada panorėsite. Taip pat deaktyvavus paskyrą tam tikra informacija liks matoma, pavyzdžiui, žinučių adresatui bus matomos iš deaktyvuotos paskyros išsiųstos žinutės. Tuo tarpu, ištrynę Facebook paskyrą nebeturėsite galimybės jos atkurti.

Facebook paskyrą galima paversti internetiniu memorialu

Nors Facebook ir suteikia galimybę ištrinti ar deaktyvuoti mirusio asmens paskyrą, užsienyje populiari tendencija – mirusiojo paskyrą paversti skaitmeniniu memorialu. Tai reiškia, kad paskyra yra „įšaldoma“, o prie mirusiojo profilio nuotraukos atsiranda tekstinis simbolis „Remembering“, nurodantis, kad paskyros savininkas ilsisi ramybėje. Prie tokios paskyros niekas nebeturi galimybės prisijungti ir ją valdyti išskyrus atvejį, jei paskyra turi priskirtąjį žmogų.

Memorialinė paskyra nebeatsiras skiltyje „draugai, kuriuos galbūt pažįstate“ ir neskelbs kasmetinių priminimų apie gimimo dieną, o taip pat nebebus įmanoma ištrinti senų jos įrašų ir nuotraukų. Priklausomai nuo mirusiojo paskyros privatumo nustatymų, mirusiojo draugai galės skelbti ir dalintis informacija memorialinės paskyros laiko juostoje, kelti nuotraukas.

Vieniems tokia atsakomybė – papildomas rūpestis, kitiems – galimybė amžinai atminti mirusį žmogų bei leisti jį prisiminti ir tiems, kurie neturėjo galimybės atvykti į laidotuves, aplankyti mirusiojo kapo bei gyvai pabendrauti su jo artimaisiais.

Taip pat užsienyje populiaru parsisiųsti mobiliąją programėlę „If I die“, leidžiančią parašyti žinutę, kurią Facebook paskelbs žmogaus profilyje po jo mirties.

Pasirūpinti savo Facebook paskyra iki mirties rekomenduojama kiekvienam

Galbūt nejauku kalbėti apie Facebook nustatymus, kuriais palengvintumėte artimųjų rūpesčius Jūsų mirties atveju, tačiau tuo pasirūpinti dar esant gyviems yra labai rekomenduotina. Taip būsite užtikrintas, kad mirties atveju paskyra bus sutvarkyta taip, kaip norite patys.

Paskirti atsakingą kontaktą galite atlikę šiuos veiksmus: Nustatymai > Bendrieji > Tvarkyti profilį > Your Legacy Contact. Įveskite žmogaus, kuris bus atsakingas už Jūsų Facebook paskyrą po mirties, kontaktus. Pastaba: šį nustatymą galima atlikti tik paskyrose, kurių savininkams yra sukakę 18 metų ir daugiau.

fb legacy settings

Jei nenorite, kad Jūsų paskyra liktų matoma po mirties, galite paprašyti, kad ją ištrintų: Nustatymai > Bendrieji > Tvarkyti profilį > Request account deletion. Atlikus šį nustatymą, mirties atveju visa Jūsų paskyros informacija netrukus bus ištrinta visam laikui.

Pabaigai

Akivaizdu, kad pasirūpinti internete esančia  mirusių artimųjų informacija ateityje teks vis dažniau, todėl svarbu neužmiršti šios temos. Paprasčiausia savo paskyra pasirūpinti patiems – užtruksite vos kelias minutes, sutaupysite artimųjų laiką ir galėsite būti ramūs, kad paskyra nebus palikta likimo valiai. Taip pat svarbu paminėti, kad socialinių tinklų nustatymų galimybės nuolatos keičiasi, todėl pravartu jomis nuolatos domėtis bei pasirinkti tinkamiausią, o tuo atveju, jei mirusysis nepasirūpino paskyros nustatymais, nepalikti jos be priežiūros.

i virsu logotipas