Netektis švenčių metu, kaip kovoti su tuštuma.

Kaip sumažinti tuštumą po artimojo netekties ypatingų dienų metu.

Gedulo periodas niekada nebūna lengvas, tačiau jis ypatingai suintensyvėja švenčių ir svarbių dienų metu. Net ir susitaikęs su netektimi žmogus švenčių metu gali vėl pradėti jausti tas pačias, ne itin malonias emocijas: sumišimą, tuštumą, vienatvę, kaltę, prislėgtumą. Nors psichologai teigia, kad tai yra visiškai normalus reiškinys, tačiau taip pat normalu, kad ieškome būdų, kaip išvengti nemalonių emocijų prieš ypatingas šventes ir jų metu. Pateikiame pagrindinius patarimus, kurie gali padėti sumažinti tuštumą.

šventės, netektis , kova su netektimi

  1. Priimkite jausmus, kurie Jus aplanko

Kad ir kokie jausmai Jus aplankytų, priimkite juos natūraliai. Vieni žmonės svarbių dienų metu stengiasi paslėpti savo liūdesį ir pabėgti nuo vienatvės, tuo tarpu kiti nevengia ašarų, nes mano, kad taip greičiau išgyvens sunkų periodą. Kai kurie nejaučia pakilios šventinės nuotaikos, o kai kurie kaltina save už tai, kad jaučia šventinį džiaugsmą, nors neseniai neteko artimojo. Kad ir kaip besijaustumėte, sąmoningai priimkite šias emocijas. Būdami sąmoningi, Jūs būsite nuoširdūs sau ir neteisite savęs už jausmus, kurie Jus aplanko.

  1. Įsiklausykite į tai, ko norite ir dalinkitės savo pojūčiais su artimaisiais

Pagalvokite apie tai, ko iš tiesų tikitės ir norite iš švenčių ir stenkitės tuo vadovautis. Gal per šventes nenorite lankytis tam tikrose vietose, o galbūt jaučiate, kad daugelį metų tęsiama tradicija šiemet Jūsų širdyje paliktų per didelę tuštumą? Kaip ir gedulo metu, taip ir šventiniu periodu nebijokite dalintis savo baimėmis ir susirūpinimu su artimiausiais šeimos nariais ir draugais. Pasakykite jiems, ką jie galėtų padaryti, kad Jums padėtų ir praskaidrintų nuotaiką. Taip pat neužmirškite, kad kiekvienas žmogus gedi skirtingai, todėl su artimaisiais toleruokite vieni kitų jausmus ir emocijas.

  1. Nebijokite pokyčių ir kurkite naujas tradicijas, kurios padėtų prisiminti mirusį brangų žmogų

Per šventinę vakarienę ant stalo galite palikti tuščią lėkštę mirusiajam arba uždegti jam žvakelę, galite jam parašyti šventinį laiškelį ir paraginti artimuosius padaryti tą patį. Galite drauge su artimaisiais rašyti prisiminimus, susijusius su brangiu žmogumi ir vėliau juos skaityti su visais šventės svečiais. Galite žiūrėti mėgstamiausią mirusio artimo žmogaus filmą, gaminti jo firminį patiekalą ar klausytis jo mėgstamiausios muzikos. Pamažu kurkite tradicijas, kurios padėtų prisiminti mirusįjį ir leistų mintimis pabūti drauge su juo, o taip pat sukeltų šilčiausius prisiminimus, susijusius su šiuo žmogumi.

Taip pat svarbu nebijoti pokyčių. Jei bandysite šventes švęsti lygiai taip pat kaip seniau, tikriausiai praradimo jausmas dar labiau suintensyvės. Kad ir kaip bebūtų sunku, suvokite, kad šventės niekada nebebus tokios pat kaip seniau, todėl vertėtų išbandyti naujus dalykus: galbūt norite pakeisti įprastinę šventės vietą, švęsti su didesniu ar mažesniu kiekiu žmonių nei anksčiau, išbandyti naujas veiklas, švenčių metu aplankyti naują miestą ar šalį? Keiskite tradicijas, kurkite naujus prisiminimus ir judėkite į priekį.

  1. Suplanuokite šventes iš anksto

Skubus pasiruošimas šventėms gali sukelti nemažai streso ir neigiamų emocijų net ir tiems, kurie yra emociškai stabilūs, todėl rekomenduojama viską planuoti iš anksto. Neskubėdami apmąstykite, kaip norėtumėte sutikti šventes ir stenkitės tai įgyvendinti. Susidėliokite veiksmų planą, tarkitės su artimaisiais, pasiskirstykite atsakomybėmis ir pradėkite pasiruošimą be streso. Apsupkite save pozityvumu ir emocine ramybe bei perduokite šias emocijas aplinkiniams žmonėms.

Reziumė

Peteikėme pagrindinius patarimus, padėsiančius sumažinti tuštumą ir neigiamas emocijas švenčių metu, tačiau norime pakartoti, kad kiekvienas žmogus yra skirtingas ir viską išgyvena individualiai. Svarbiausia neužgniaužti savo emocijų ir mokėti išgyventi pasikartojantį gedulo periodą. Taip pat neužmirškite, kad Jus aplankęs džiaugsmas neturi sukelti kaltės jausmo – patirkite šį džiaugsmą atvira širdimi, šypsokitės, juokitės ir žinokite, kad Jūsų džiaugsmas yra pati geriausia šventinė dovana mirusiam brangiam žmogui.

i virsu logotipas